whatsapp
2019 Trend Bebek Odası Modelleri

Modern Bebek Odası Dekorasyonu

Evinize minik bir mucize katılıyor ve onun dünyaya gelmesine az bir zaman kala‚ evi tatlı telaş sarar ve yapılması gereken işlerden bir tanesi de aileye katılacak olan bu minik bireye harika zamanlar geçireceği gerek uyku gerekse oyun alanı için yaşam alanı hazırlamak olacaktır. Bebek odası dizayn etmek karmaşık ve zor gibi gözükse de aslında hem eğlenceli hemde çok zevkli bir iştir. Bebeğiniz için hem sevimli hem de konforlu eşyaları bir araya getirmek ve nihayetinde şık ve fonksiyonel bir çocuk odası oluşturmak için alışveriş planları başlamaktadır.

Bebek odası bebeğin zihinsel, duygusal ve bedensel gelişimini olumlu etkileyecek şekilde tüm ince ayrıntılar düşünerek ve planlanarak yapılmalıdır. Mekana sakin ve dinlendirici bir havanın hakim olması, hem bebeğin huzuru hem de annenin huzuru için önem arz eder. Bu nedenle, mobilya ve aksesuar seçiminden önce bebek için doğru olan oda tercihi yapılmalıdır.


Bebek odası ebeveyn odasına en yakın oda seçilmelidir, anne ve baba gerekli durumlarda bebeğe hızlıca ulaşabilmeli ihtiyaçlarına cevap verebilmelidir. Bebek odasının aynı zamanda doğal gün ışığı alan bir penceresi bulunmalıdır ve oda sık sık havalandırılmalı hava sirkülasyonu yapılmalıdır. Odanın mümkün olduğunca gürültüsüz bir alanda olması da dikkat edilmesi gereken diğer hususlardandır. Ayrıca oda emniyetli ileriye dönük zamanlarda düşünülerek tasarlanmalı güvenli olmalıdır.

Bebek odası için alışverişe başlarken dikkat etmeniz gereken ilk şey ise, satın alacağınız ürünlerin sağlık açısından en doğru imal edilmiş ürünler olmasıdır.  Mobilyaların malzemesi olarak doğal bir ürün olan ahşap tercih etmekte fayda sağlayacaktır. Ayrıca, cilanın solunuma zarar vermemesi çok önemli. Tekstil ürünlerinde ise, nevresim uyku seti yastık bu tarz ürünlerde kullanılan boyanın alerjik etki olasılığını yok etmek ya da en aza indirmek için mümkün olduğunca kaliteli ürünleri satın almalısınız Sentetik ürünler yerine pamuklu ürünleri tercih etmemelisiniz.


Odanın zemin kaplamasının kalitesi oldukça önemli parke ve halıların kaygan olmaması gerekmektedir. Mat, kaydırmaz, kiri gösteren ancak aynı zamanda kolayca temizlenen malzemeler bebek odası zemin kaplaması için en uygun tercihler olacaktır. Bu malzeme ahşap parke, laminat parke ya da mat seramik zemin olarak tercih edilebilir. Bebek odalarında halı olması ise pek önerilmiyor, zira halı toz tutma olasılığı yüksek bir malzeme ve alerjik reaksiyona neden sıkça neden olabilmektedir.


Hangi mobilyalar seçilmeli?

Bir bebek odasının ihtiyaçları bebek büyüdükçe değişkenlik gösterecektir. Çocuğunuzun  ilk birkaç yıl boyunca kullanacağı tüm mobilyaları tek seferde satın alabilirsiniz, her bir parça mobilya ve aksesuarı zamanı geldikçe de tek tek satın alabilirsiniz. Tabi bebek odasına ranza gibi çok katlı ürünler asla tercih edilmemelidir.


İlk etapta ihtiyacınız olan asıl mobilyalar beşik ve alt değiştirme masası olarak da kullanılabilen bir şifoniyerden ibarettir. Beşik modelleri oldukça çeşitli fazlaca alternatifiniz olduğu kısımdır ve beğenileriniz doğrultusunda bir karar verebilmeniz mümkündür. İhtiyacınıza ve beğeninize göre, yalnızca ilk yıl kullanılabilecek ufak ve portatif bir model de seçebilirsiniz, birkaç yıl süre ile kullanmaya devam edebileceğiniz, karyola tipi bir beşik de seçebilirsiniz. Portatif beşikler doğum sonrasında bebeklerin sürekli bakıma ihtiyacı olduğu dönemlerde ebeveyn odasında kullanabilmelisiniz, daha sonraysa kendi odasına aktarabilirsiniz. Karyola tipi beşikler ise nispeten uzun süre kullanılabileceği için birkaç yıl boyunca yeni yatak masrafı çıkarmayacaktır.


Tercih ettiğiniz beşiğin kenarları kolayca çıkarılıp yıkanabilen pamuklu kumaşla kaplı korumalar ile desteklenmiş olmalı, ön korkuluğu ise hareketli olanlardan tercih etmelidir. Arzu edilirse sallanabilen hareketli modeller tercih edilebilir. Beşiğin derinliği ne çok fazla olmalı ne de fazla alçak olmalıdır ebeveynler rahat kullanabilmeli böylece siz belinizi zorlamadan bebeğe kolayca ulaşmalısınız, bebek ise ayaklandığında düşme tehlikesi yaşamamalıdır. Ayrıca, parmaklıkların aralıkları da bebeğin herhangi bir uzvunun sıkışmayacağı aralıkta tasarlanmış olmalıdır, (en az 2,5 cm, en fazla 7 cm). Emzirmek için kullanabileceğiniz minderler de bu dönemde alınması gereken ürünlerin arasında.


Bebek biraz büyüdüğünde, annenin bebeği rahatça emzirebilmesi için dizayn ettiğiniz odaya bir koltuk ve miktarı artan eşyalar için bir de giysi dolabı ekleyebilirsiniz yada yukarıda da bahsettiğimiz gibi hepsini bir arada satın alabilirsiniz.


Bebek artık hareketlenmeye başladığında ise, odanın emniyeti konusunda alınan önlemlerin önemi artar. Kapı ve pencereler, sivri köşeler, prizler bebek tarafından ulaşılamaz hale getirilmeli, gerekli tüm koruyucu unsurlar tek tek düşünülmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.


Genç Odası Bebek Odası Çocuk Odası  Montessori yatak Tasarlayacağınız alanlar için en gerekli olan sağlam ve kaliteli mobilyalardır evlatlarınızın nerede ise zamanının tümünü geçirdiği bu alanlarda oldukça iyi tercihler yapılmalıdır.

İlgili Ürünler: (1)