whatsapp
Genç Odası Dekore Etmek için Kurallar !

Setay Mobilya | Genç Odaları

Ev dizayn ederken bazı odalara gereğinden büyük bir heyecan ile dekore etmeye çalışırız. Bunlardan birisi de biricik evlatlarımızın genç odası tasarımlarıdır. Büyük bir heyecan duyarak onların hayatlarını güzelleştirmek ve kolaylaştırmak için araştırmalara koyuluruz fakat genç odası dekorasyonun da püf noktaları hakkında bilgi edinmek hiç aklımıza gelmemektedir. Evet, genç odası dekore etmenin çok önemli püf noktaları ve ayrıntıları mevcuttur. Çünkü gençlerin ruh hali psikolojik durumu, eşyaları kullanış biçimleri ve ihtiyaçları yetişkinlerinkinden çok daha farklı olmak ile beraber dikkat ve özen gerektirmektedir. Bunun ile birlikte gençlerin enerjileri bir yetişkinin enerjisini 4’e katlayacak kadar yüksek olduğu bilinmektedir bunun için de sınırsız bir dekorasyon seçeneği ile karşı karşıyasınız demektir. Konumuza gelelim genç odası dekorasyonunun püf noktaları hakkında bilgi vermek amacı ile sizler için derlediğimiz bir kaç esastan bahsedeceğiz umarız yolunuza ışık tutacak püf noktalarına ulaşabilirsiniz.

Genç Odasında Hangi Renkler Kullanılmalıdır ?

Bir genç odası hazırlamaya dizayn etmeye karar verdiyseniz eğer, seçmekte en çok zorlanacağınız şey duvarın rengi ve diğer ayrıntılarda kullanacağınız renkler olacaktır. Bunun sebebi de elbette renk kataloğunun önünüze onlarca rengi bir arada sunmasıdır. Gençler, odalarında kullanmak istediğiniz hiçbir renge hayır demezler elbette. Çünkü onların dünyası zaten rengarenktir bunun önüne geçemezsiniz. O yüzden odanın renk tonuna karar vermeden önce mobilyaları seçmeniz çok daha akıllı bir tercih olacaktır. İlk olarak ta evladınızla birlikte çıktığınız alışverişte onun zevkine ve isteklerine güvenerek aksesuar ve halı seçimini de yaptırmalısınız. Böylelikle odanın renginin ne olacağı konusunda aşağı yukarı bir fikir sahibi de olabileceksiniz. Zaten tasarımda ilk olarak eşya seçimi büyük ölçüde önem arz eder. Oda gün ışığını çok fazla almıyorsa, beğendiğiniz renk tonunun pastel yada soğuk tonlarda olmasına mutlaka özen göstermelisiniz.

Genç Odası Dekore Ederken Mobilya Nasıl Seçilmelidir ?

Çocuklarınızın hangi tarz sahip olduklarından ve özellikle dekorasyon olarak nelerden hoşlandıkları hakkında aşağı yukarı bir fikir sahibi olmanız gerekmektedir. Klasik dolap ve yatak odalarının  gençlere hitap ettiği pek söylenemez. Bu nedenle de modern tarz yatak odalarına yönelmelisiniz, tercihiniz aralarından  evladınıza en çok yakışan seçeneği bulmak olmalıdır.

Odasında vakit geçirmekten zevk alması onun motivasyonunu daha çok artıracaktır. Tamda bu sebepten ötürü, eşya seçimini onunla birlikte yapmanız gerekmektedir. İstemediği hiçbir şeyi odasına dahil etmelisiniz. Ancak eşya seçerken uygun olmayan bir mobilya üzerinde ısrarcı tavırlar sergiliyorsa, ona ileride çok daha fazla büyüyeceğini ve bu eşyaları çocukça bulabileceğini ona anlatarak ikna yoluna gidebilirsiniz.

Genç odaları için mobilya alırken yapacağınız en büyük yanlışlardan biri de, çocukların enerjilerini hissetmelerini engelleyecek kadar koyu renklerin tercih edilmesi olacaktır. Özellikle uzmanların, ağırkanlı çocuklar için önerdiği renklerin en başında kırmızı ve turuncu olarak önermektedir. Güven problemi olan ve içe kapanık bir çocupğunuz var ise odasında mor rengi tercih etmeniz çok uygundur ancak erkek çocukları bu renge pek sıcak bakmayabilir. Sarı ve yeşil tonlarının ise huzur verici, sakinleştirici özellikleri olduğunu bilmenizde fayda var mutlaka aksesuarlarda bile kullanabilirsiniz elbette odanın bütünlüğünü bozmadan.

Halı seçimi yine yapılan yanlışlardan biri sade renk ve desenlerde tercih edilmelidir hareketli çok fazla desen ve renge sahip karmaşık desenlerden uzak durmalısınız. Bunun sebebi ise gençler odalarını yeterince hareketli kılacak eşyalar ile doldurmaya başlayacaklar ve ortamda sıkıcı ve bunaltıcı bir hava ya sebep olacaksınız. Ayrıca odada kalacak olan çocuk sayısı birden fazla ise fonksiyonel yataklar ile ortamı daraltmadan daha iyi tercihler yapabilmeniz mümkün bunun için web sitemizde fonksiyonel ürünleri inceleyebilirsiniz.

Genç Odasında Aksesuar Seçimi ve Mobilya Yerleşimi Nasıl Olmalı ?

Genç odaları dekore edilirken aksesuar seçimi çocuğunuzun hoşlandığı ve ilgi duyduğu alanlara yönelik olmalıdır. Sevdiği karakterlerin veya ilgisi bulunduğu konuların objelerini seçerseniz bu seçimlerin yaşlar ile orantılı olmasına dikkat ederek yaş grubuna uygun seçimler yaparsanız onu çok daha fazla motive etmiş olacaksınız. Elbette aksesuar seçimini onunla birlikte yapmak daha eğlenceli keyifli bir hal alacaktır. Aksesuar ve diğer eşyaların konumlandırılmasına sıra geldiğinde ise odanın her alnını verimli bir şekilde kullanmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Dikkat dağıtmayan ve karışık görüntü sergilemeyen bir düzen içerisinde konuşlandırırsanız çocuğunuza çok daha geniş hareket alanları bırakmış olursunuz. Yatağını koyacak yere karar verirken gün içerisinde yaptığı aktiviteleri hesaba katarak örn ; kitap okuma olasılığını hesap ederek ışığı arkadan almasını sağlayabilirsiniz. Yatağının baş ucunda bulunan  okuma lambası olması ona direkt olarak okuma hevesi sağlayacaktır. İnce ayrıntıları gözden kaçırmadığınız sürece mükemmel bir genç odası dekore etmeniz mümkün olacak siz ve evladınız bu işin sonunda mutlu olacaktır.

Mümkün olduğunca sağlıklı mobilya satışı yapan firmalardan alışveriş yapmanızda ayrıca fayda var kullanılan boya ve malzemenin kalitesi de orada zaman geçirecek evladınız için son derece önemli olacaktır kullanılan araç gereçlerin de aynı şekilde olmasına özen göstermenizi tavsiye ederiz...